Wczoraj odbyła się konferencja dotycząca wolnego oprogramowania. Mówiąc krótko wypadła świetnie. Pierwszą prezentację przedstawił Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. W swojej wypowiedzi przedstawił informacje dotyczące kierunku, w jakim zmierza informatyzacja administracji publicznej oraz plany działań na przyszłość. Mowa była ciekawa, a przedstawione rozwiązania i ułatwienia z nastawieniem na klienta, a nie urzędy napawały optymizmem. Teraz jedynie można się zastanawiać, na ile to tylko słowa i ile z przedstawionych pomysłów zostanie zrealizowanych, a e-urząd będzie można w końcu nazwać "E"-urzędem. Kolejnym prelegentem był Ed Boyajian - CEO EnterpriseDB, który opowiedział, w jaki sposób metodą małych kroków baza danych Postgres staję się coraz lepsza i popularniejsza w różnych zastosowaniach. Następnie Phil Andrews, Vice President Red Hat EMEA przedstawił nowości i kierunki rozwoju firmy RedHat, a po nim Andrzej Leszczyński Dyrektor Departamentu Infrastruktury Informatycznej Banku PKO BP omówił używane oprogramowanie Open Source w prelekcji noszącej tytuł "To co Nas napędza". Jak widać Open Source coraz częściej pojawia się w użyciu i nie ustępując jakością komercyjnym rozwiązaniom, pojawia się również w instytucjach finansowych takich jak banki. Po przerwie na scenie pojawił się Dariusz Śpiewak przedstawiając w jaki sposób narzędzia wolnego oprogramowania wspierają działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa była między innymi o roli systemów informatycznych ZUS w administracji publicznej oraz o znacznej ilości danych wykorzystywanych przez różne instytucję np.: system EWUŚ pochodzących z baz danych ZUS'u. W prezentacji wspomniana została również platforma usług elektronicznych ZUS służąca do obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń. Dalej poznaliśmy krytyczną misję HP - projekt Odyssey - o której powiedział zebranym Piotr Zacharek.
Więcej o projekcie Odyssey oraz technologii DragonHawk - http://www.hpdragonhawk.pl/
Po ogólnych i marketingowych prezentacjach doczekaliśmy się wykładów o bardziej technicznej tematyce. Tutaj ciekawe rozwiązanie przedstawił Leszek Miś. Temat prezentacji to: "Bezpieczeństwo aplikacji internetowych. Rozwój napędzany potrzebą WALLF Web Gateway." Więcej na temat samego rozwiązania można się dowiedzieć z dokumentu opublikowanego przez Linux Polska, oraz na stronie Wallf.pl. Dla jeszcze bardziej zainteresowanych Hangout z G+ dotyczący Wallf.
Po ogólnych i marketingowych prezentacjach doczekaliśmy się wykładów o bardziej technicznej tematyce. Tutaj ciekawe rozwiązanie przedstawił Leszek Miś. Temat prezentacji to: "Bezpieczeństwo aplikacji internetowych. Rozwój napędzany potrzebą WALLF Web Gateway." Więcej na temat samego rozwiązania można się dowiedzieć z dokumentu opublikowanego przez Linux Polska, oraz na stronie Wallf.pl. Dla jeszcze bardziej zainteresowanych Hangout z G+ dotyczący Wallf.
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie pojawią się również materiały z wczorajszej prezentacji i będzie można się z nimi zapoznać na stronach opensourceday.pl. Warto również zaglądać na autorską stronę http://cronylab.pl/.
Leszek "crony" Miś |
Wykłady dla wszystkich zakończone zostały przez Przemysława Kuźnickiego, który omówił kwestię dotyczące problemów właściwiej konfiguracji oraz prawidłowego monitorowania serwera aplikacyjnego JBOSS przez pryzmat wydajności. Zwrócił on uwagę na kwestie "przeciągania liny" pomiędzy administratorami serwera aplikacyjnego, a developerami tworzącymi aplikacje, gdzie obie strony mają w zwyczaju twierdzić, że jeżeli występują problemy z wydajnością winna jest z pewnością ta druga strona ;-) Coś z serii "... a u mnie działa.." Przemek zwrócił przede wszystkim uwagę na metodologię wykrywania wąskich gardeł i faktycznych przyczyn związanych ze słabsza wydajnością.
Od tego momentu uczestnicy spotkania mieli do wyboru dwie ścieżki tematyczne odbywające się w równoległych sesjach.
Sesja 1
- PostgreSQL w konfiguracji High Availability - Przemysław Deć, Linux Polska i Greg Bogochwalski, EnterpriseDB
- Wirtualizacja - nowe podejście - Patryk Malina, B2B
- Po szynie do celu. Prosta integracja systemów legacy z nowymi technologiami. Red Hat JBoss Fuse - Grzegorz Hałajko, B2B
Sesja 2
- Infrastruktura konwergentna HP dla systemów open source. Paweł Wójcik, Hewlett-Packard Polska
- Monitoring aplikacji i usług biznesowych - Artur Bicki, Dyrektor Wydziału Wdrożeń Technologii EM&CA S.A.
- Skalowalność i nowe funkcjonalności w Red Hat Enterprise Virtualization 3.2 - Wojciech Furmankiewicz - Red Hat
Z mojej strony wybór padł na Sesję pierwszą. Zakończenie konferencji uświetniło losowanie nagród przygotowanych przez sponsorów, gdzie między innymi można było stać się posiadaczem wyścigowego samochodu Ferrari (sterowanego radiowo) , sprzętu HP, skórzanej kurtki oraz vouchera uprawniającego do dowolnego egzaminu redhat.
Udało mi się również spotkać jednego z egzaminatorów oraz trenera RedHat reprezentującego firmę B2B Artura Dworaka. Tym razem w roli jednego z organizujących open source day.
Artur Dworak |
Więcej materiałów z pewnością pojawi się na stronach organizatorów, a teraz nie pozostaje już nic innego jak czekać na następny dzień wolnego oprogramowania w 2014 r.
Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuń