Przejdź do głównej zawartości

UBUNTU Netbook

Postanowiłem, że czas ożywić netbooka i wyposażyć go w odpowiedni system operacyjny. Przygoda rozpoczęła się od dodanego przy zakupie zainstalowanego już systemu Windows 7 starter, który jednak nie zabawił zbyt długo na urządzeniu. Powodów dlaczego Windows Starter nie został na dłużej było kilka - a to nie można zmienić tapety, a to zjadał zbyt dużo zasobów i chcąc uruchomić jedną aplikacje trzeba było wyłączać inną itd. Kolejnym systemem jaki został zainstalowany był Ubuntu w wersji od 10.10, po nim 11, następnie na jakiś czas pojawiło się Kubuntu, które pomimo wprowadzenia pewnego rodzaju odświeżenia po przesiadce z poprzedników również miało swoje wady. Tym razem próba będzie dotyczyła Ubuntu Netbook (czyli wydanie 10.10 - już nie wspierane).  Wydawca informujr o idealnym dopasowaniu interfejsu do małych ekranów, a jak to będzie w rzeczywistości dopiero się przekonam. 


Po pobraniu obrazu ISO, stosujemy narzędzie Universal USB Installer (lub podobne) i tworzymy instalacyjne wydanie nośnika PenDrive USB w celu przygotowania instalacji. 

Sprzęt na jakim zostanie zainstalowane to wydanie nie powala ( jak to w netbookach bywa) parametrami, gdzie do dyspozycji mamy 1024GB ram, procesor Intel Atom 1,83GHz oraz dysk 250 GB. W takiej konfiguracji przydałoby się aby sam system był "dość lekki". Chodzi przecież o to by tak naprawdę dobrze działała przeglądarka - w końcu po to zostały stworzone takie urządzenia. 

Instalator uruchomił się błyskawicznie i po wybraniu języka możemy przejść do instalacji systemu lub wypróbować jego działanie bez instalacji. Już na samym początku można uruchomić połączenie WiFi, dzięki czemu jest możliwość skorzystania z opcji pobrania aktualnych pakietów. Kreator prowadzi za rączkę zadając odpowiednie pytania i już po chwili (około 30 min) mamy nowo zainstalowany system. 

Po instalacji pojawia się informacja o tym, iż ten system nie jest już wspierany i że zaleca się jego aktualizację. Ja jednak postanowiłem pozostać przy tej wersji aktualizując środowisko. 

Aktualizacja z terminala : # sudo apt-get update

Po aktualizacji należy jeszcze system dostosować do swoich potrzeb i można rozpocząć użytkowanie. 


Komentarze

Najczęściej czytane w tym miesiącu

50 popularnych pytań dotyczących systemu Linux zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych. (Pytania & Odpowiedzi)

Jak dodać użytkownika w systemie Windows z poziomu konsoli CMD? (net user, net localgroup)

Generowanie testowych plików o określonej wielkości