Nie wszyscy użytkownicy ubuntu są zadowoleni ze środowiska "unity". W moim przypadku środowisko to jest nieco "ciężkie" jeżeli dystrybucji ubuntu 12.10 używam na netbooku o niewielkich parametrach sprzętowych jak 1GB RAM z procesorem Intel® Atom™ CPU N470 @ 1.83GHz × 2. Szukając innego rozwiązania i wykonując już kilka reinstalacji spowodowanych nieokreślonym zachowaniem się systemu po wgraniu różnych środowisk w końcu natrafiłem na coś co w 100% spełnia moje oczekiwania czyli Cinnamon.
![]() |
Screen środowiska graficznego Cinnamon |
Środowisko to jest doskonale znane użytkownikom dystrybucji Linux Mint ale jeżeli nie mamy zamiaru wykonywać reinstalacji systemu możemy zainstalować je w istniejącym Ubuntu.
Krok 1
Dodajemy nowe PPA do systemu. W terminalu wpisujemy polecenie :
sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable
Aktualizacja bazy pakietów :
sudo apt-get update
Krok 3
Po dodaniu nowego PPA możemy już bez problemu zainstalować nowe paczki wykonując polecenie:
sudo apt-get install cinnamon
Zatwierdzając kolejne etapy po zakończeniu instalacji i zrestartowaniu systemu w momencie pojawienia się ekranu logowania mamy możliwość wyboru nowego środowiska graficznego jakim jest Cinnamon.
Cała operacja instalacji nie trwa dłużej niż 3 minuty. Po uruchomieniu otrzymujemy świeżutkie odczuwalnie szybciej działające środowisko graficzne. Krotko mówiąc szybko, lekko i przyjemnie ! Łatwe w konfiguracji i dobrze zorganizowane tak by wszystko było pod ręką, a jednocześnie było wygodne i szybkie. Po zmianie nie ma póki co mowy o powrocie do Unity.
Strona domowa projektu : http://cinnamon.linuxmint.com/
Poniżej dwa filmy ilustrujące wygląd i działanie środowiska graficznego Cinnamon.
Poniżej dwa filmy ilustrujące wygląd i działanie środowiska graficznego Cinnamon.
Dzięki Cinnamon netbook Sony Vaio wrócił do łask, a praca na nim stała się przyjemna i szybka.
Komentarze
Prześlij komentarz