Przejdź do głównej zawartości

PHP i MySQL - Wstęp do programowania

PHP początkowo oznaczał "Personal Home Page" zostało to jednak zmienione zgodnie z rekursywną konwencją nadawania nazw GNU (Gnu's Not Unix) i obecnie oznacza PHP Hypertext Preprocessor. Obecnie aktualną wersją jest PHP 5.4.8, a stroną domową projektu jest: http://www.php.net. PHP jest językiem skryptowym działającym po stronie serwera. Na stronach HTML możliwe jest osadzanie kodu php, który zostanie wykonany, ilekroć strona jest odwiedzana. Kod PHP jest interpretowany przez serwer WWW i tworzy on w wyniku swojego działania kod HTML lub inne wyniki jakie zobaczy odwiedzający. PHP utworzony został w 1994 roku przez jednego człowieka Rasmusa Lerdorfa. W języku PHP utworzony został moduł ZEND o którym można się dowiedzieć pod adresem http://www.zend.com. PHP jest produktem Open Source co oznacza, że mamy dostęp do jego kodu źródłowego, który można bezpłatnie wykorzystywać, zmieniać i re-dystrybuować. 

MySQL jest bardzo szybkim, solidnym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS - relational database management system). Baza danych umożliwia wydajne przechowywanie, przeszukiwanie, sortowanie i odczytywanie danych. Serwer MySQL sprawuje kontrolę nad dostępem do danych w celu zapewnienia równoczesnego dostępu wielu użytkownikom na raz zapewniając należyty poziom szybkości odczytu, a także możliwość nadawania uprawnień do treści tylko uwierzytelnionym i zalogowanym użytkownikom. Wszystko to oznacza, że MySQL jest serwerem wielodostępnym i wielowątkowym. W swoim działaniu wykorzystuje SQL (Structured Query Language - Strukturalny język zapytań) standardowy dla całego świata język zapytań baz danych. MySQL stał się dostępny publicznie od 1996 roku, a sama historia jego tworzenia sięga aż roku 1979. Jest to najpopularniejsza baza danych o otwartym dostępie do kodu źródłowego, która wielokrotnie zdobywała nagrodę Reader's Choise Award przyznawaną przez czasopismo "Linux Journal".  

PHP i MySQL jako narzędzia tworzenia aplikacji webowych na potrzeby E-Commerce.

Zastanawiając się nad narzędziami i elementami jakich należy użyć w celu stworzenia witryny związanej z e-commerce trzeba wybrać następujące elementy: 
  • sprzęt dla serwera WWW
  • system operacyjny
  • oprogramowanie serwera WWW
  • system zarządzania bazami danych
  • język programowania lub skryptowy
Niektóre z powyższych wyborów mają wpływ na inne lub są zależne od innych np.: nie wszystkie systemy operacyjne pracują na dowolnym sprzęcie oraz nie wszystkie języki skryptowe mogą łączyć się ze wszystkimi bazami danych itp. Niemniej jednak popularnymi i często stosowanymi ze sobą  rozwiązaniami są : 
  • Linux i serwer WWW Apache
  • Microsoft Windows i Microsoft Internet Information Server (IIS)
Niezależnie natomiast od wyboru sprzętu i systemu operacyjnego w raz z serwerem WWW wypada dość poważnie rozważyć wykorzystanie PHP i MySQL. 

Zalety PHP

Głównymi konkurentami PHP są Microsoft Active Server Pages (ASP), Perl, Java Server Pages (JSP) oraz Cold Fusion. (Możliwe jest łączenie technologii np: Html, Java, PHP - Ajax). Porównując jednak PHP do pozostałych produktów można wymienić kilka zalet : 
  1. wysoka wydajność
  2. interfejsy dla wielu różnych systemów baz danych
  3. wbudowane biblioteki na potrzeby różnych popularnych zadań www
  4. niski koszt 
  5. łatwość nauki i wykorzystania
  6. obsługa mechanizmów zorientowanych obiektowo
  7. przenośność
  8. otwarty dostępny kod źródłowy 
  9. dostępne wsparcie
PHP uważany jest za bardzo wydajny ponieważ zastosowanie niedrogiego pojedynczego serwera  pozwala na obsłużenie wielu odwiedzin dziennie, a w przypadku użycia wielu serwerów wydajność PHP staje się praktycznie nieograniczona. Testy wydajności jakie opublikowane zostały przez Zend Technologies udowadniają znaczną przewagę w tej dziedzinie na korzyść PHP. Kolejnym elementem jest bez problemowa możliwość podłączania i pracowania z popularnymi systemami baz danych takich jak MySQL PostreSQL, mSQL, Oracle, dbm, filePro, Hypase,erwave, Informix, Interbase, SyBase i wiele innych. Mamy również wbudowany interfejs dla plików płaskich, który nazwany został SQLite. Dodatkowo za pomocą Open Database Connectivity Standard (Otwarty standard Łączności z bazami danych) można łączyć się z dowolną bazą danych posiadającą sterowniki ODBC m.in.: Microsoft. 

Łącząc powyższe z oferowanymi przez MySQL zaletami jakimi są: 
  1. wysoka wydajność
  2. niski koszt
  3. łatwość konfiguracji i nauki 
  4. przenośność
  5. dostępność otwartego kodu źródłowego
  6. dostępność wsparcia
można uważać , iż to połączenie stanowi idealne rozwiązanie umożliwiające tworzenie aplikacji internetowych zbliżonych swoją funkcjonalnością do wersji znanych z desktopów. Wzbogaceniem całości i rozwiązaniem trudności występujących z odświeżaniem może być popularny obecnie AJAX. 

Wprowadzenie to stanowi początek serii związanej z programowaniem aplikacji webowych w technologiach PHP i MySQL. Ale nie będziemy się w żaden sposób ograniczać i tam gdzie będzie to możliwe przedstawione zostaną również inne technologię możliwe do połączenia z PHP i MySQL jak JavaScript, Java, Perl itd.

Komentarze

  1. Programowanie w PHP i MYSQL to wręcz absolutna podstawa jeśli ktoś myśli profesjonalnie o całej nauce kodowania i wiąże z tym przyszłość. W kraju są naprawdę wysokiej jakości specjaliści z https://craftware.pl którzy tworzą codziennie tysiące nowych linijek kodu. Jednak, aby mówić o profesjonalizmie to przede wszystkim trzeba zacząć od podstaw, gdyż np. programowanie obiektowe wymaga już znajomości podstaw.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w tym miesiącu

50 popularnych pytań dotyczących systemu Linux zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych. (Pytania & Odpowiedzi)

Jak dodać użytkownika w systemie Windows z poziomu konsoli CMD? (net user, net localgroup)

Generowanie testowych plików o określonej wielkości