
Doświadczeni administratorzy dość często przeglądają pliki dzienników systemowych. Zawierają one ważne podpowiedzi, które mogą wskazać drogę do rozwiązania dokuczliwych problemów związanych z konfiguracją. Jeśli jakiś demon nie chce się uruchomić lub przy uruchomieniu systemu ciągle pojawia się ten sam błąd warto przejrzeć co zapisuje się w dziennikach systemowych. W Uniksie od dawna próbowano korzystać ze zintegrowanego systemu znanego pod nazwą syslog, co miało zapewnić rejestrowanie informacji w jednym miejscu, jednak wszystkie te wysiłki zakończyły się w najlepszym razie tylko częściowym sukcesem. Co prawda demon syslogd nadal uważany jest za króla w zakresie monitorowania informacji o systemie, to istnieje wiele aplikacji, demonów sieciowych , skryptów startowych i innych programów nadzorczych nadal zapisujących informację we własnych plikach dziennika Samowola ta sprawiła, że zestaw plików dziennika różni się znacznie w poszczególnych dystrybucjach. Ogólnie syslog jest usługą systemową odpowiadającą za logowanie wszystkich zdarzeń jakie miały miejsce w systemie operacyjnym.
Po zainstalowaniu systemu operacyjnego syslog jest od razu aktywny i można to stwierdzić poleceniem :
# chkconfig rsyslog --list
rsyslog 0:off 1:off 2:on 3:on 4:on 5:on 6:off
Serwis ten konfigurowany jest w pliku konfiguracyjnym /etc/rsyslog.conf
Domyślnie wszystkie logi przechowywane są w katalogu /var/log w określonych plikach albo podkatalogach. Można zdefiniować własną lokalizację przechowywania logów co robimy w pliku rsyslog.conf.
Plik konfiguracyjny podzielony jest na części. Pierwsza z nich to moduły i określa ona jakie moduły syslog mają być uruchamiane. Sam syslog jest usługą modularną co oznacza że mamy możliwość włączania lub nie wybranych modułów.
Syslog rozróżnia następujące poziomy ważności komunikatów:
- emerg - sytuacje bez wyjścia
- alert - sytuacje wymagające natychmiastowego działania
- crit - warunki krytyczne
- err - inne błędne warunki
- warning - komunikaty ostrzegawcze
- notice - zdarzenia wymagające sprawdzenia
- info - komunikaty informacyjne
- debug - tylko dla celów diagnostycznych
- none
W większości przypadków rejestrowane zdarzenie zapisywane jest w postaci pojedynczego wiersza tekstu zawierającego datę i czas wystąpienia, rodzaj i poziom ważności zdarzenia oraz wszelkie inne istotne szczegóły. W zależności od konkretnego pliku poszczególne elementy komunikatu mogą być rozdzielone spacjami, tabulatorami lub znakami przestankowymi.
Pliki logów są zazwyczaj plikami tekstowymi i można je przeglądać i przeszukiwać podstawowymi narzędziami dostępnymi w systemie takimi jak cat, grep, tail i Perl. W większości przypadków nowoczesnych systemów istnieją w nich również narzędzia do zarządzania dziennikami umożliwiające rotowanie, kompresję i monitorowanie plików dziennika co może odbywać się w ustalonych odstępach czasu.
ZAPIS LOGOWANIA NA SYSTEMIE ZDALNYM
By zapisywać logi systemowe hosta na innym hoście przez sieć należy zmodyfikować na obu maszynach główny plik konfiguracyjny /etc/rsyslog.conf.
Na maszynie mającej przyjmować logi ustawiamy :
Usuwamy znak komentarza # :
# Provides UDP syslog reception
$ModLoad imudp.so
$UDPServerRun 514
Dodajemy odpowiednią regułę iptables :
iptables -I INPUT 23 -p udp -m udp --dport 514 -j ACCEPT
Na maszynie mającej wysyłać logi na host zdalny modyfikujemy plik : /etc/resolf.conf w następujący sposób :
#*.info;mail.none;authpriv.none;cron.none /var/log/messages
*.info;mail.none;authpriv.none;cron.none @192.168.56.101
# The authpriv file has restricted access.
#authpriv.* /var/log/secure
authpriv.* @192.168.56.101
# Log all the mail messages in one place.
#mail.* -/var/log/maillog
mail.* @192.168.56.101
Komentarze
Prześlij komentarz