Przejdź do głównej zawartości

Rocky Linux , następca CentOS od twórcy CentOS Gregorego Kurtzera.

 

Rocky Linux jest nową dystrybucją opierającą się w 1:1 na Red Hat Enterprise, która stanowi zamiennik dla poprzednika jakim był CentOS.  Jest to pokłosie zmiany polityki RedHat w stosunku do CentOS, który teraz stanie się bardziej eksperymentalną dystrybucją. Nadchodzący Rocky Linux jest tworzony przez człowieka , który wcześniej przygotował CentOS i postanowił dalej kontynułować misję bezpłatnego systemu Linux dla przedsiębiorstw.  Wszyscy którzy zastanawiają się co należy zrobić po zmianach jakie RedHat (a właściwie IBM) zafundował dla CentOS Gregory Kurtzer odpowiedział w rozmowie przeprowadzonej z The New Stack. Gregory potwierdza wkład jaki ze strony RedHat został włożony w stabilizację i rozwój CentOS , ale mówi też o fakcie gdy z systemu RedHat usunął również kilka pakietów co zostało ukryte przed społecznością i fakt ten nie był już zbyt dobrze przyjęty przez społeczność gdy wyszedł na jaw. Sytuacja ta dała też do zrozumienia, że nadchodzą zmiany. W grudniu 2020 ogłoszono, że CentOS 8 EOL (End of Life) zostanie przyspieszony a jego koniec nastąpi w 2021 roku. Zamiast niego wprowadzony zostaje CentOS Stream bedący poligonem doświadczalnym dla RedHat Enterprise. Identyczny zabieg został przeprowadzony w 2004 roku dla wersji RedHat Linux co wymuszało na użytkownikach przesiadkę do Red Hat Enterprise Linux. 

Linux jako przędsięwzięcie społeczne jest ogólno dostępny. Obecnie istnieje bardzo duża ilość oddzielnych projektów tworzących jedną z dystrybucji Linuxa, ale dystrubucję rozumiemy tutaj jako zbiór pakietów wolnego orpogramowania. Daje to możliwość by każdy mógł korzystać z wolnego oprogramowania bez potrzeby uiszczania opłat. 

W przypadku Rocky Linux autor jako największe wyzwanie definiuje zbudowanie zintegrowanej społeczności skupionej na wspieraniu przedsiębiorstw jednocześnie eliminując ryzyko powtórzenia się tego co stało się z CentOS. Tworzenie wersji Rocky Linux na bazie RHEL nie jest wielkim technicznym zadaniem dlatego na tą chwile wysiłki skierowane są na tworzeniu społeczności, infrastruktury oraz zbudowaniu zaufania że Rocky Linux zawsze pozostanie stabilny, otwarty i bezpieczny. 

Społeczność , choć już jest całkiem duża, musi poradzić sobie z wieloma zadaniami organizacyjnymi. O ile autor potwierdza że część infrastrukturalna jest już ukończona to do rozwiązania pojawiły się takie problemy jak zmiana kanału komunikacji ze Slack na Mattermost.  

Nie wiem jak Wy ale ja już oczekuję pierwszego wydania Rocky Linux. 


By wesprzeć ten projekt można za pośrednistwem sklepu nabyć dla siebie bluzy, koszulki i czapeczki z logo Rocky Linux. :


Komentarze

Najczęściej czytane w tym miesiącu

50 popularnych pytań dotyczących systemu Linux zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych. (Pytania & Odpowiedzi)

Jak dodać użytkownika w systemie Windows z poziomu konsoli CMD? (net user, net localgroup)

Generowanie testowych plików o określonej wielkości