Przejdź do głównej zawartości

ChatGTP co to jest i w jaki sposób go używać? Co potrafi Chat GTP.

Obecnie w sieci praktycznie na każdej stronie internetowej wszędzie wszyscy informują o pojawieniu się pewnej rewolucji, która zmienia sposób w jaki korzystamy z sieci Internet i dostępnych obecnie wyszukiwarek. Od teraz na zadane pytanie będziemy mogli otrzymać odpowiedź ale nie w formie listy linków do przejrzenia tylko odpowiedź przypominającą dialog z człowiekiem. Przetestowałem to na sobie i faktycznie robi to wrażenie. Szczególnie jeżeli chcemy zasięgnąć wiedzy z dziedzin ścisłych takich jak matematyka, fizyka, chemia albo programowanie. Czyżby nadszedł początek końca serwisów w stylu Stack Overflow? Bo przecież, po co przekopywać się przez tony przykładowych odpowiedzi i je testować jak można otrzymać już sprawdzone i działające rozwiązanie. No właśnie, czy na pewno takie sprawdzone i działające? Od dawna można zauważyć tendencje do odsyłania własnego mózgu na wakacje, bo przecież każda potrzebna informacja jest dostępna wprost z naszej kieszeni i w takim układzie, po co zużywać czas na coś tak bezsensownego jak zapamiętywanie. Przecież wystarczy potrafić to znaleźć. Czy teraz to rozwiązania oparte o Chat GTP będą wieszczami prawdy i będą dawać nam rozwiązania na każdą okazję oraz ograbią część ludzkości z ich pracy, po prostu ich zastępując? Gdzie nie gdzie słychać też głosy, że oto do życia powołano właśnie skynet ;) . Ciekawe jak daleko posuną się twórcy tego rodzaju rozwiązań. Czy w jakikolwiek sposób Chat GTP mógłby nam zagrażać? Czy powinniśmy się go obawiać? Na początek, poproszę go, aby się po prostu przedstawił. Poniżej możecie zobaczyć co Chat GTP mówi sam o sobie.



Jak można zauważyć komunikacja z czatem odbywa się w bardzo prosty sposób przypomina zwykły czat internetowy, który znamy od wielu lat. Wygląda jak rozmowa  z kolegą na komunikatorze. Odpowiedzi wyglądają na bardzo przemyślane i są bardzo precyzyjne. Algorytm ten dba o to, aby rozmowa utrzymywana była w jednym wątku, kolejne pytania mogą nawiązywać do poprzednich i zostanie to zrozumiane jako ciągłość dyskusji. Najlepiej będzie jak więcej osobie opowie nam on sam.






Rozwiązanie to stało się na tyle dorosłe i atrakcyjne, że firma Microsoft zdecydowała się zaimplementować je w swojej wyszukiwarce Bing jako element rywalizacji z Google. Czy będzie to strzał w dziesiątkę? Pewnie dowiemy się za jakiś czas. Nie wszyscy użytkownicy wyszukiwarki Bing od razu otrzymują dostęp do nowych możliwości związanych z Chat GTP, można jednak zapisać się na listę oczekujących i wcześniej czy później funkcja ta stanie się dla nas również dostępna. Microsoft nie zrezygnował z tradycyjnego wyszukiwania. Będzie to pewien rodzaj hybrydy. Który umożliwi znany do tej pory sposób przeszukiwania Internetu i otrzymywania listy linków ze wsparciem Chat GTP. 


Jak możecie zobaczyć w tym przykładowym wyszukiwaniu przy pomocy wyszukiwarki Bing. Po lewej stronie mamy dostępną odpowiedź w postaci standardowej listy linków zawierających listy stron z odpowiedzią na zadane pytanie, a po prawej pojawiło się okienko, w której możemy prowadzić konwersację z czatem gtp. Okienko po prawej stronie umożliwia nam przejście do czatu lub też skorzystanie z sugestii kontynuujących konwersację  zgłębiając zadany na początku temat.


Po wybraniu opcji czatu mogę dalej kontynuować rozmowę, dopytując o interesujące mnie zagadnienia. Tutaj postanowiłem zapytać o dodatkowe inne filmy, które były oparte o prawdziwe wydarzenia dotyczące starożytnego Rzymu Czat ochocza podjął rozmowę i przedstawił mi listę propozycji z filmami, o które pytałem. Oryginalne okienko ze strony OpenAI chyba jednak bardziej przypadło mi do gustu.

Jeżeli już otrzymamy dostęp w wyszukiwarce Bing do możliwości czatu gtp, nie będziemy musieli już zakładać dodatkowego konta, poza tym, które posiadamy już oczywiście na stronie Microsoft. W przypadku chęci skorzystania z oficjalnej strony czatu należy się wcześniej w nim zarejestrować.


Przypadki użycia


Zaraz po otrzymaniu możliwości skorzystania z tego narzędzia oczywiście chciałem zaskoczyć je jakimś niespodziewanym pytaniem i zobaczyć jak z niego wybrnie. Pytania były naprawdę wszelakiego rodzaju i o najdziwniejsze rzeczy i muszę przyznać, że rozwiązanie to poradziło sobie z nimi bardzo dobrze.







Jest i wzmianka o naszym polskim mistrzu ufc.



Jak sami widzicie pytania są od sasa do lasa, a to narzędzie wciąż potrafiło z nich jakoś wybrnąć i przygotować profesjonalną odpowiedź. Postanowiłem więc sprawdzić jego możliwości programistyczne.




Pytania możemy zadawać zarówno po angielsku, jak i po polsku. Możemy również w jednym pytaniu miksować oba języki i to narzędzie również sobie z tym poradzi.


Wszystko wskazuje na to, że podstawowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej z zakresu systemów operacyjnych czy też programowania przeszedłby bez problemu. A jesteście ciekawi, jakie są najpopularniejsze pytania na przykład z zakresu systemu Linux według tego narzędzia?



I gotowe, od teraz każdy może być rekruterem.

Jeżeli naszło by Was aby sobie coś zautomatyzować przy użyciu Ansible ale kompletnie nie wiecie jak się do tego zabrać i napisać swój własny playbook to i tutaj można otrzymać podpowiedzi z dodatkowym wyjaśnieniem co i jak mniej więcej dzieje się w napisanym kodzie. 






Popularność Chat GTP


Zobaczcie również, w jakim tempie to narzędzie zdobyło swój pierwszy milion użytkowników.

Rozwiązania konkurencyjne 

Microsoft's DialoGPT - to językowy model generatywny, który został opracowany przez zespół badawczy Microsoft Research. DialoGPT ma podobne możliwości do Chat GPT i został specjalnie zaprojektowany do prowadzenia konwersacji.

Google's Meena - to językowy model generatywny opracowany przez Google, który ma za zadanie prowadzenie naturalnych rozmów z ludźmi. Meena ma większą liczba parametrów od Chat GPT i jest w stanie nauczyć się rozmowy na wiele różnych tematów.

Facebook's Blender - to projekt badawczy Facebooka, który opracował model językowy generujący odpowiedzi na pytania i prowadzący dialog. Blender wykorzystuje różne techniki, w tym wiedzę encyklopedyczną, aby zapewnić bardziej informacyjne odpowiedzi.

Hugging Face's Transformer - to otwarta biblioteka uczenia maszynowego, która zawiera wiele różnych modeli językowych generatywnych, w tym Chat GPT. Transformer oferuje narzędzia do budowania, trenowania i wdrażania modeli językowych.

I inne takie jak : 
  • ChatSonic
  • Chinchilla
  • Bloom
  • Replika
  • Jasper Chat by Jasper
  • LaMDA (Language Model for Dialog Applications)
  • Elsa Speak
  • YouChat
  • Perplexity
  • Character AI
  • OpenAI playground
  • Megatron-Turing Natural Language Generation
  • Socratic by Google

Wszystkie te narzędzia wykorzystują zaawansowane techniki uczenia maszynowego do generowania naturalnych odpowiedzi na pytania i prowadzenie dialogu z użytkownikami.

Zagrożenia i obawy związane z Chat GTP 

Jak z każdą nową technologią również i ta rodzi pytania o to czy jest bezpieczna co robi z zadawanymi przez ludzi pytaniami, czy potrafi wyciągnąć z rozmówców prywatne informacje i jak dalego posunie się w tym procederze. Na początek pewne problemy mogą mieć wykładowcy.  Choć Microsoft podchodzi do tematu w bardziej ograniczony sposób 


To oryginalny Chat GTP pogrywa sobie już nieco luźniej 


Łatwo domyślić się o co chodzi  i pojawia się pytanie czy zadawanie prac domowych ma jeszcze jakikolwiek sens?

Innym zagrożeniem jakie jest widoczne to łatwość z jaką ludzie wierzą w informacje, które otrzymują z taka łatwością bo przecież skoro 20 testowych pytań wypadło bardzo dobrze i uzyskało się poprawne odpowiedzi o których wiemy, że są poprawne ponieważ sami znamy odpowiedź to czemu nie zaufać odpowiedzi na 21 pytanie pomimo tego, iż nie jesteśmy w stanie zweryfikować czy jest to odpowiedź  poprawna ? Do wygody łatwo się przyzwyczaić. 

Czy firmy inwestujące w tego rodzaju rozwiązania mogą manipulować odpowiedziami na swoją korzyść ? 

Jestem ciekaw jakie pytania Wy zadaliście i jakie odpowiedzi udało Wam się uzyskać. Jeżeli chcecie umieśćcie je w komentarzach można znajdą się jakieś perełki. 

Komentarze

Najczęściej czytane w tym miesiącu

50 popularnych pytań dotyczących systemu Linux zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych. (Pytania & Odpowiedzi)

Jak dodać użytkownika w systemie Windows z poziomu konsoli CMD? (net user, net localgroup)

Generowanie testowych plików o określonej wielkości